Zapewne myślisz sobie: „Emerytura? To za kilkadziesiąt lat! Będę się tym martwił później.” Tymczasem prawda jest taka, że aby spokojnie i dostatnio żyć na emeryturze należy zainteresować się nią jak najszybciej.
System emerytalny w Polsce składa się z 3 filarów. Każdy z nich różni się od pozostałych.
Filar pierwszy to emerytury wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Są one finansowane ze składek opłacanych przez osoby aktualnie pracujące. ZUS nie inwestuje wpłaconych przez Ciebie pieniędzy. Są one przeznaczone na wypłatę świadczeń dla dzisiejszych emerytów
Drugi filar to otwarte fundusze emerytalne. Twoja emerytura będzie tu pochodzić z inwestowanych przez wyspecjalizowane firmy składek, które są odprowadzane przez Twojego pracodawcę w okresie, w którym u niego pracujesz.
Trzeci filar jest nieobowiązkowy i składają się na niego różnego rodzaju produkty, takie jak:. indywidualne konta emerytalne oraz pracownicze programy emerytalne.
Wszystkie te filary mają jedną wspólną cechę: im dłużej odkłada się w nich pieniądze, tym wyższa będzie później emerytura. Szczególnie w III filarze ważne jest, aby zacząć oszczędzać jak najwcześniej, ponieważ pieniądze, które wpłacasz są następnie inwestowane, a zyski dopisywane do stanu konta, co z kolei zwiększa pulę dostępną dla kolejnych inwestycji.
Najłatwiej jest zacząć oszczędzać na emeryturę w III filarze. Jedynym warunkiem, który musi spełnić klient, aby założyć IKE – indywidualne konto emerytalne jest ukończenie 18 lat. Niektóre z kont nie wymagają systematycznych wpłat. Korzyść z oszczędzania na IKE polega na tym, że dochody na koncie nie są obciążone podatkiem od zysków kapitałowych. To podnosi zyski z oszczędzania, a więc przyszłą emeryturę.
Z kolei możliwość oszczędzania w pracowniczym programie emerytalnym zależy od tego czy Twój pracodawca założył taki program. Jeśli tak, to będzie on opłacał za Ciebie składkę podstawową. Masz jednak możliwość odprowadzania składki dodatkowej. Oczywiście im wcześniej zaczniesz wpłacać te dodatkowe pieniądze, tym większą emeryturę dostaniesz w przyszłości.
Oszczędzanie na emeryturę może również polegać na gromadzeniu pieniędzy na lokacie lub w funduszu inwestycyjnym (przeczytaj o tym w zakładce Konta i Lokaty). Na przykład fundusze dają często nieco wyższe zyski, ale stosunkowo łatwo wyciągnąć z nich pieniądze. Polecane są więc raczej dla ludzi o silnej woli, którzy pod wpływem chwili bądź emocji, nie zlikwidują inwestycji w celu wybrania dostępnych na niej środków.
Podsumowując, im wcześniej zaczniesz oszczędzać, tym wyższą emeryturę będziesz mieć na starość. Nie musi się to też wiązać z drastycznym obniżeniem obecnego poziomu życia. Jeśli jednak zaniedbasz sprawę i nie zaczniesz odpowiednio wcześnie myśleć o emeryturze, to w następnych latach, chcąc nadrobić zaległości, będziesz musiał pogodzić się z licznymi wyrzeczeniami w domowym budżecie.
Więcej informacji na www.zrozumfinanse.pl