fot. Fotolia
Dlaczego warto się ubezpieczyć?

Ubezpieczenie przydaje się w życiu i jest to niezaprzeczalny fakt. Niektórzy uważają jednak, że regularne płacenie składek to marnotrawstwo pieniędzy, gdyż nie zmniejsza to na przykład prawdopodobieństwa wypadku lub kradzieży. Ubezpieczenia mają jednak wiele zalet. Przeczytaj, a dowiesz się o nich więcej.

Bezpieczeństwo finansowe i komfort psychiczny 

Wypadek samochodowy, powódź, kradzież – to zdarzenia, których nikt nie chciałby doświadczyć. Życie pełne jest niespodzianek, także tych przykrych. Wielu sytuacji nie jesteśmy w stanie przewidzieć, a ich skutki bywają bolesne zarówno w kontekście materialnym jak i psychicznym. Wykupienie zawczasu odpowiedniej polisy sprawi, że straty materialne zostaną pokryte przez Twojego ubezpieczyciela.

Wykupując ubezpieczenie zapewniasz sobie komfort psychiczny. Nie musisz martwić się, co dzieje się z mieszkaniem podczas Twojej nieobecności, lub czy auto zaparkowane na ulicy jest bezpieczne. Wystarczy, że będziesz co miesiąc płacić niewielką kwotę, a w razie zaistnienia zdarzenia objętego polisą, np. wypadku drogowego, ubezpieczyciel pokryje wszelkie koszty. Oczywiście wykupienie ubezpieczenia nie może uśpić Twojej czujności i poczucia odpowiedzialności za siebie i innych. 

Zabezpieczenie

Nie wszystko w życiu jest możliwe do uniknięcia. Wiele osób zastanawia się, jak zabezpieczyć przyszłość rodziny, kiedy ich zabraknie. Jedyne, co można zrobić, to jak najlepiej przygotować bliskich na tę smutną okoliczność. Najlepszym zabezpieczeniem finansowym wydaje się być wykupienie w towarzystwie ubezpieczenia na życie.

Wykupując taką polisę, ustalasz sumę, która ma być wypłacona Twoim bliskim na wypadek Twojej śmierci. Następnie, na podstawie tej kwoty, oraz kilku dodatkowych czynników, m.in. wieku, płci i stanu zdrowia, towarzystwo oblicza wysokość składki, którą musisz regularnie opłacać przez cały okres trwania ubezpieczenia. w razie śmierci wypłacone świadczenie pomoże rodzinie przetrwać najtrudniejsze momenty.

Możesz się też spotkać z tak zwanym ubezpieczeniem kapitałowym. Jest to polisa na życie będąca także formą oszczędzania, przydatną szczególnie osobom, które nie mają na tyle silnej woli, aby regularnie oszczędzać pieniądze na przyszłość. Odkładaną kwotą jest tu nasza składka, którą musimy regularnie opłacać, w przeciwnym razie polisa wygaśnie. Jest to więc dobry sposób, aby „zmusić” się do oszczędzania.

Dodatkowo, jeśli zyski z inwestowania Twoich pieniędzmi będą szczególnie wysokie, to możesz liczyć na to, że ubezpieczyciel wypłaci jakąś ich część. Kwota zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego i rodzaju umowy. Należy zatem dokładnie przestudiować dokument przed jego podpisaniem oraz spytać o kwestię dodatkowych zysków podczas zawierania umowy.

Ubezpieczenie jako forma oszczędzania

Zwykłe ubezpieczenie może być również formą oszczędzania na trudne czasy. Wyobraź sobie rolnika, który uprawia np. truskawki. Plony bardzo mocno zależą od zdarzeń losowych, np. pogody. Jeśli ilość deszczu jest wystarczająca, to zbiory będą udane, jeśli natomiast region uprawy nawiedzi susza, to może się nawet zdarzyć, że rolnik nie zbierze nic. Załóżmy teraz, że w pierwszym roku zbiory są bardzo obfite, rolnik zarobi zatem więcej pieniędzy niż zazwyczaj. Jeśli jest zapobiegliwy i przewidujący, wykupi ubezpieczenie plonów od suszy. Zatem nawet jeśli susza się pojawi, to ubezpieczenie uchroni rolnika od ruiny.

Wkupienie ubezpieczenia pozwala w pewnym sensie kontrolować czynniki zewnętrzne. Nikt nie ma wpływu na to, czy zdarzy się coś złego, ale dzięki polisie można minimalizować negatywne skutki takich nieprzewidzianych zajść.

Pamiętaj jednak, że ubezpieczenie powinno być dostosowane do Twoich potrzeb i okoliczności, w jakich się obecnie znajdujesz: nie ma sensu bowiem wykupywać ubezpieczenia turystycznego, jeśli nie planujesz wyjazdu za granicę! Mimo że wydaje Ci się, że prawdopodobieństwo zajścia konkretnego zdarzenia jest minimalne to nigdy nie powinieneś zbyt pochopnie rezygnować z ochrony. 

Podsumowanie

Decyzja o ubezpieczeniu powinna więc zawsze zależeć od oceny ryzyka. i to obu jego czynników: prawdopodobieństwa wystąpienia danego zdarzenia oraz jego finansowych skutków. Pamiętaj też, aby każdorazowo dokładnie przestudiować warunki polisy i upewnić się czy ubezpieczenie, które wykupujesz rzeczywiście zaspokaja Twoje potrzeby.

Więcej informacji na www.zrozumfinanse.pl