fot. Fotolia
Dlaczego powinniśmy oszczędzać, czyli jakie wydatki „chodzą” po ludziach.

Istnieje co najmniej kilka bardzo ważnych powodów, dla których warto systematycznie odkładać nawet drobne oszczędności.

Nie wszystko możesz przewidzieć.

Naprawa roweru, wymarzony kurs językowy, zepsuta pralka – takie nieprzewidziane wydatki mogą pojawić się w każdej rodzinie. Dlatego też warto jest mieć zawsze na koncie zapas gotówki na wypadek wystąpienia podobnych sytuacji.

Planuj większe wydatki – nie obciążysz wówczas budżetu domowego.

Wyjazd na zagraniczne wakacje, zakup samochodu lub mieszkania to wydatki, na który od ręki stać niewiele osób. Warto zatem wcześniej pomyśleć o ewentualnych inwestycjach. Najlepszym rozwiązaniem jest oszczędzanie już za młodu. Metoda małych kroków w dłuższym czasie sprawdzi się niezawodnie, a Ty łatwiej zrealizujesz swoje marzenia.

Bez pracy nie ma… pieniędzy.

Rynek pracy podlega ciągłym zmianom i jest uzależniony od kondycji gospodarczej danego kraju, a w obliczu globalizacji także innych państw. Może się zdarzyć, że w wyniku restrukturyzacji firmy czy zawirowań na lokalnym rynku pracy, stracisz zatrudnienie. Warto zabezpieczyć się przed takimi ewentualnościami. Nagromadzone oszczędności pomogą Ci zniwelować skutki kryzysu.

Na zdrowie.

Życie jest pełne niespodzianek. W najmniej oczekiwanym momencie stan Twojego zdrowia może ulec pogorszeniu. Jeżeli jesteś ubezpieczony, koszty leczenia pokryje Twój ubezpieczyciel. Pamiętaj, że cena polisy jest niższa niż ewentualny koszt, jaki będziesz musiał ponieść w przypadku choroby, nie będąc ubezpieczonym. Odpowiednio dobrane ubezpieczenie pomoże Ci zminimalizować skutki choroby nawet wtedy, gdy przebywasz za granicą.

Starość – radość!

Emerytura – co? To nie dla mnie! Wielu młodym ludziom wydaje się, że mają mnóstwo czasu, by zacząć odkładać „na starość”. To jednak złudne myślenie. Pamiętaj, że nowy system emerytalny, wprowadzony reformą w 1999 roku, premiuje te osoby, które wcześniej zaczęły oszczędzać. Zatem od długości okresu oszczędzania zależy wysokość Twojego przyszłego świadczenia emerytalnego.

Pamiętaj!

1. Oszczędzanie nie oznacza skąpstwa, ale jest wyrazem racjonalnego planowania Twoich finansów.
2. Wielkość Twojego majątku zależy od Twojej konsekwencji w odkładaniu oszczędności.
3. Zdolność do systematycznego odkładania nawet niewielkich kwot pieniędzy to bardzo cenny nawyk.
4. Dzięki zgromadzonym oszczędnościom możemy pozwolić sobie na kupno rzeczy, których nie bylibyśmy w stanie sfinansować z naszych miesięcznych dochodów.
5. Planuj swoje wydatki i kupuj jedynie te rzeczy, które są Ci naprawdę potrzebne.
6. Zgromadzone oszczędności zwiększają Twoje poczucie stabilności finansowej.
7. Oszczędzaj, by mieć pieniądze na nieprzewidziane wydatki.
8. Oszczędzanie nie musi istotnie obciążać Twojego domowego budżetu. Wystarczy, że regularnie będziesz odkładał np. 5 procent swoich miesięcznych dochodów. Wkrótce okaże się, że w łatwy sposób zgromadziłeś sporą sumę pieniędzy.

Powodzenia!

Więcej informacji na www.zrozumfinanse.pl