fot. Fotolia.com
Bezpieczne podróżowanie - po co nam ubezpieczenie turystyczne?

Planując wakacje skupiamy się na wyborze kraju do którego chcemy polecieć, rezerwacji idealnego hotelu, sprawdzamy jakie miejsca warto odwiedzić i jakie atrakcje na nas czekają. Mało kto myśli o ubezpieczeniu na czas podróży. Ubezpieczenie trzeba mieć i wiedzieć jakie wybrać. Na co zwracać uwagę przy zakupie polisy, by w razie choroby lub wypadku  bezpiecznie wrócić do domu, bez ponoszenia dodatkowych kosztów?

Jak rozpoznać dobre ubezpieczenie podróży?

Świat nie jest tak niebezpieczny i przerażający jak mógłby się wydawać. Jest pełen otwartych ludzi, przepięknych krajobrazów, ciekawych kultur i pysznego jedzenia. Im więcej podróżujemy tym mniej boimy się ryzyka, bardziej otwieramy się na to co świat ma nam do zaoferowania. W końcu jak duże jest ryzyko, że przydarzy nam się coś złego?

Przede wszystkim należy uzmysłowić sobie jedno - polisa ubezpieczeniowa nie jest gwarantem bezpieczeństwa, jednak kiedy zachorujemy lub ulegniemy wypadkowi dzięki niej możemy bez większych kosztów i komplikacji poradzić sobie w zaistniałej sytuacji.

Zakres polisy powinien być  uzależniony od miejsca wyjazdu i formy spędzania wolnego czasu. Innej ochrony potrzebujemy podczas urlopu, który zamierzamy spędzić przy basenie, a innej jeżeli zamierzamy korzystać z oferty sportów wodnych, sportów ekstremalnych, chcemy pozwiedzać czy skorzystać z innych atrakcji oferowanych na danym kierunku wakacyjnym – wyjaśnia Anna Pietkun z  TUI Poland.

Zanim zrezygnujemy  z zakupu ubezpieczenia podróży, sprawdźmy, co i za ile oferuje nam organizator wyjazdu.  Dobre ubezpieczenie podróży powinno w jak najwyższym możliwym stopniu chronić nasze życie i zdrowie. Zawsze należy sprawdzić jego zakres ze szczególnym zwróceniem uwagi na opcję kosztów leczenia, kosztów ratownictwa, kosztów transportu i następstw nieszczęśliwych wypadków. Dzięki temu będziemy wiedzieć czy w razie choroby czy nieszczęśliwego zdarzenia otrzymamy bezpłatną pomoc.

Dobra polisa turystyczna powinna opiewać na odpowiednią sumę Kosztów Leczenia, Następstw Nieszczęśliwych Wypadków czy Odpowiedzialności Cywilnej. Opcja podstawowa wliczona w cenę wyjazdu nie zawsze gwarantuje pełen zwrot kosztów leczenia czy transportu. Bardzo często wystarczy za niewielką dopłatą podwyższyć wariant ubezpieczenia, by czuć się całkowicie bezpiecznie.

Dobrze jeżeli polisa gwarantuje nam ubezpieczenie OC, szczególnie jest to ważne dla rodzin z dziećmi i przy zakupie wakacji z ofertą all inclusive. Dzięki OC chronimy cudze życie, zdrowie i mienie oraz mienie z którego korzystamy na miejscu, np. w przypadku przyczynienia się do zniszczenia mienia w hotelu – tłumaczy przedstawicielka TUI Poland.

Co daje nam ubezpieczenie turystyczne?

Wyjazd to przede wszystkim wypoczynek i spokój. Prawdopodobieństwo, że wrócimy z zagranicznego urlopu cali i zdrowi a nasze rzeczy i bagaż w nienaruszonym stanie, są oczywiście o wiele większe niż ryzyko, że stanie się coś nieprzewidzianego. Jednak lekceważenie ryzyka i narażanie się na późniejsze, nieprzewidziane koszty wydaje się bardzo lekkomyślne, szczególnie, że koszty potrafią być bardzo wysokie. Jeżeli nie mamy ubezpieczenia i przytrafia nam się coś złego, scenariusz jest zwykle bardzo podobny. O historiach z tym związanych słyszymy co roku. Wykupienie ubezpieczenia daje nam przynajmniej ten komfort, że w razie potrzeby skorzystania z opieki medycznej, nie zrujnujemy naszych finansów na kolejne dekady.

Podróż po Europie, a podróż w egzotyczne miejsce czy jest jakaś różnic a w doborze ubezpieczenia?

Po co się ubezpieczać skoro wakacje spędzamy w Europie?  W końcu każda atrakcja musi tu przejść szereg testów, posiadać wymagane atesty i zabezpieczenia. Ryzyko zredukowane jest do minimum. Co innego, gdy podróżujemy do bardziej egzotycznych, miejsc, w których nie do końca wiemy czego można się spodziewać.

Pamiętajmy, że ryzyko występuje zawsze – nie tylko kiedy jedziemy skakać na spadochronie, nurkować czy odkrywać dzikie nieznane tereny. Wypadki czy choroby mogą zdarzyć się wszędzie, nawet gdy będziemy spokojnie wygrzewać się przy basenie. Pamiętajmy, że nawet drobna usługa w zagranicznym szpitalu może się wiązać z olbrzymimi kosztami.

Bez względu na to gdzie i w jakim celu jedziemy ubezpieczenie zawsze daje nam dodatkowy komfort i przede wszystkim zapewnia spokój. Pozwala nam wypoczywać bez ograniczeń i w pełni cieszyć się wakacjami. Czemu mielibyśmy unikać  części atrakcji w obawie, że może stać się coś złego to nie jest najlepszy sposób na podróżowanie. A na pewno nie jest to sposób podróżowania, który dostarczy niezapomnianych wrażeń.

Jest jeszcze jeden, bardzo ważny powód dla którego warto wykupić ubezpieczenie – rodzina. To zresztą nasi bliscy są głównym powodem dla którego decydujemy się na polisę podróżną, dzięki której czekając na nasz powrót martwą się o nas nieco mniej.

 

(Źródło: TUI Poland)