fot. Fotolia
Oszczędności

Nie masz żadnych oszczędności? Coś z tym trzeba zrobić, nawet jeśli sytuacja finansowa nie jest najlepsza. To prostsze niż myślisz. Oto kilka praktyczych informacji dotyczących oszczędzania.

Co?

Oszczędności to wszystkie pieniądze, które nie zostają przeznaczone na bieżącą konsumpcję. Można je nazwać niewydaną nadwyżką budżetową w gospodarstwie domowym, środkami, które są gromadzone z przeznaczeniem na zakup jakiejś rzeczy lub usługi w przyszłości. To zatem jedynie czasowa rezygnacja z posiadania danej rzeczy, przesunięcie jej zakupu w czasie.

Gdzie?

Niezależnie od tego, czy będą to sumy wkładane do świnki skarbonki czy na konto w banku – zamysł jest ten sam: odkładamy niewykorzystane pieniądze. Jednak korzyści płynące z powyższych rozwiązań różnią się między sobą. Trzymanie pieniędzy w domu – oprócz konieczności bieżącego, osobistego nadzoru nad nimi – ma w praktyce wiele wad. Gotówka trzymana w domu traci na wartości z powodu inflacji, czyli ogólnego wzrostu cen dóbr i usług w określonym czasie. Wysoka inflacja sprawia, że za określoną kwotę pieniędzy po pewnym czasie możesz kupić mniej towarów.

Kolejnym minusem trzymania nadwyżki pieniędzy w domu jest fakt, że leżą one w zasięgu wzroku, zatem pokusa wykorzystania ich przy najmniejszej pojawiającej się okazji może okazać się nie do pokonania.

Dlatego, jeśli chcemy efektywnie oszczędzać, powinniśmy przekazać pieniądze tam, gdzie będą na siebie pracować, czyli do banku. Zgromadzone tam środki podlegają zwykle oprocentowaniu. Jest ono pewnego rodzaju wynagrodzeniem, które wypłaca nam bank za udostępnienie mu naszych zasobów finansowych. Wysokość oprocentowania jest uzależniona od ilości powierzonych bankowi pieniędzy, jak również okresu, na jaki są one wpłacane. Na im dłuższy okres deponujemy w banku pieniądze, tym zysk w postaci odsetek będzie wyższy.

Jak?

Oszczędzaj cierpliwie i mądrze. Pamiętaj, że nie musisz od razu odkładać dużych sum, to mogą być drobne kwoty, które – skumulowane – dadzą Ci większą kwotę. Jeśli wyrobisz w sobie nawyk oszczędzania, zaczynając od niewielkich kwot, łatwiej przyjdzie Ci odkładanie większych środków. Żeby pieniądze pracowały na siebie, muszą zostać odpowiednio zainwestowane, dlatego też, zanim zdecydujesz się na ulokowanie ich w banku, dokładnie przemyśl swoją decyzję. Możesz też zasięgnąć opinii specjalisty, który ułoży plan oszczędnościowy pasujący do Twojej sytuacji finansowej.

Więcej informacji na www.zrozumfinanse.pl