Oferta kont bankowych jest szeroka i wciąż ulega przekształceniom. Podstawowym produktem jest konto bieżące, po otwarciu którego otrzymuje się dostęp do znacznie szerszej oferty banku.
Konta bieżące są zwykle nieoprocentowane, choć może być różnie, w zależności od banku. Za utrzymanie konta banki pobierają opłatę, której wysokość jest zazwyczaj uzależniona od liczby dodatkowych usług dostępnych bezpłatnie w ramach konta. Im więcej usług, tym wyższa opłata za konto. Na przykład jeśli konto jest prowadzone bezpłatnie, wówczas płaci się za przelewy, zlecenia stałe, wyciągi, itp. Gdy za konto pobierana jest opłata, wówczas bezpłatne mogą być na przykład przelewy bądź pobieranie gotówki z obcych bankomatów. Dodatkowo do kont bieżących wydawane są karty płatnicze, umożliwiające dokonywanie płatności w sklepach w ramach limitu środków na koncie oraz wypłaty gotówki z bankomatów. Niektóre banki umożliwiają otworzenie w ramach konta bieżącego subkont, które mogą być na przykład używane przez dzieci. Do subkonta wydawana jest dodatkowa karta płatnicza używana przez dziecko, generowane są oddzielne wyciągi operacji. Na subkonto dziecka możemy regularnie przelewać np. jego kieszonkowe. Wydzielenie specjalnego konta dla dziecka jest dobrym sposobem na uczenie go gospodarowania pieniędzmi i szacunku do nich. Równocześnie mamy cały czas kontrolę nad wydatkami czynionymi przez dziecko.
Do środków na koncie bieżącym mamy dostęp zawsze – zawsze można je po prostu wypłacić z banku bez ponoszenia z tego tytułu żadnych kosztów.
Jeśli dysponujemy chwilowymi nadmiarami gotówki, warto je powierzyć bankowi na dłużej, za co bank oczywiście zapłaci. W tym celu można na przykład założyć lokatę terminową albo otworzyć konto oszczędnościowe. Konta oszczędnościowe dają oprocentowanie zbliżone do lokat terminowych, oferując równocześnie lepsze warunki wycofania środków: na przykład wypłata raz w miesiącu jest zwolniona z opłat manipulacyjnych i nie powoduje utraty narosłego oprocentowania.
Warto także zwrócić uwagę na częstotliwość kapitalizacji odsetek, czyli jak często odsetki są dopisywane do rachunku. Wiele banków oferuje konta oszczędnościowe z kapitalizacją dzienną, co w przypadku kwot odsetek poniżej 2,50 PLN pozwala na uniknięcie – zgodnie z prawem – podatku Belki. Aby móc wykorzystać ten kruczek prawny, środki utrzymywane na koncie oszczędnościowym nie powinny przekraczać górnej granicy zależnej od oprocentowania konta. Na przykład jeśli oprocentowanie wynosi 5%, podatku Belki unika się, gdy środki na koncie oszczędnościowym z kapitalizacją dzienną nie przekraczają 18 250 PLN. Jeśli mamy do zdeponowania większą kwotę, wówczas trzeba otworzyć kilka kont. A zatem w praktyce okazuje się, że na koncie oprocentowanym nominalnie 4.5%, ale z dzienną kapitalizacją odsetek, można zarobić więcej niż na koncie oprocentowanym 5% z kapitalizacją miesięczną.
Banki oferują prowadzenie kont nie tylko w złotych, ale także w walutach obcych. Konto walutowe może się okazać szczególnie przydatne dla osób otrzymujących dochody w walucie innej niż PLN albo spłacających kredyty walutowe.
Często konto bankowe jest bramą umożliwiającą dostęp do wielu innych produktów dodatkowych, takich jak np. ubezpieczenia, fundusze inwestycyjne, giełda, itp.
Więcej informacji na www.zrozumfinanse.pl