fot. Fotolia
Bankomat dla początkujących

Każdego dnia w Polsce z bankomatów korzystają miliony Polaków. Urządzenia te stały się tak powszechne, że trudno wyobrazić sobie życie bez nich. Pierwszy bankomat pojawił się w Polsce dopiero pod koniec lat 80. O jego zaletach przekonaliśmy się w kolejnej dekadzie, kiedy w Polsce na dobre zadomowił się kapitalizm. Przeczytaj więcej o tym niezwykłym urządzeniu.

Jak działa bankomat?

Bankomat to maszyna wyposażona w specjalny czytnik, umożliwiający wypłacanie gotówki przy użyciu karty płatniczej. Od kiedy w Polsce pojawiły się te wygodne narzędzia, nie trzeba już stać w kolejce w banku, by wybrać z konta potrzebną sumę pieniędzy. Klienci banków nie muszą też pamiętać o godzinach otwarcia oddziałów. Szeroka sieć bankomatów w całej Polsce umożliwia 24–godzinny dostęp do gotówki.

Warto korzystać z bankomatów należących do banku, w którym posiadasz konto, ponieważ wypłaty z nich nie są zazwyczaj obciążone prowizją. Niektóre banki oferują karty, za pomocą których, bez dodatkowych kosztów, można wypłacać pieniądze ze wszystkich bankomatów – nawet za granicą. Cenniki opłat i prowizji za korzystanie z bankomatu są udostępniane w placówkach banków. Zapoznaj się z tym cennikiem, by korzystając z sieci bankomatów w Twoim mieście mieć pewność, że usługa ta jest na pewno opłacalna.

Bankomaty stale ewoluują. Przestają powoli służyć tylko i wyłącznie do wypłacania gotówki. Przejmują większość zadań realizowanych w kasach banków. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest wprowadzanie wpłatomatów, dzięki którym można wpłacać gotówkę i tym samym deponować ją na rachunku. Bankomaty coraz częściej umożliwiają szereg innych funkcji. Są to m.in.: wydruk historii rachunków, zmiana numeru PIN karty, dostęp do informacji i ogłoszeń własnego banku.

W niektórych sieciach sprawdzisz historię dokonanych operacji czy dokonasz przelewu. Bankomaty za granicą oferują także wymianę waluty.

Zagrożenia wynikające z korzystania z bankomatu

Korzystanie z bankomatu wiąże się też niestety z pewnymi zagrożeniami. Mimo, że banki dokładają wszelkich starań, by usługa ta była w 100 procentach bezpieczna, przestępcy prześcigają się w wymyślaniu skutecznych sposobów okradania kont. Coraz większym zagrożeniem w Polsce, staje się skimming. Jest to przestępstwo dokonywane przy użyciu miniaturowych urządzeń: skanera i kamery. Skaner jest najczęściej nakładany w miejsce, w które klient wprowadza kartę do bankomatu, sczytuje on pasek magnetyczny karty i zapisuje go w swojej pamięci. z kolei kod PIN przestępcy poznają dzięki miniaturowej kamerze, która rejestruje go podczas wpisywania przez osobę korzystającą z bankomatu. Dane z kamery i czytnika są przekazywane, najczęściej drogą radiową, później zapisywane na przenośnym komputerze. Zdobyte w ten nieuczciwy sposób informacje, są wykorzystywane do dokonywania wypłat z konta poszkodowanej osoby przy użyciu kopii karty płatniczej. Skimming jest obecnie dużym zagrożeniem, a policja notuje coraz częstsze przypadki stosowania tego sposobu okradania klientów banków.

Przestępcy znaleźli jeszcze jeden, trudno wykrywalny dla użytkownika sposób na okradanie klientów. Mianowicie stworzyli specjalny program instalowany w systemach operacyjnych działających w bankomatach. Tego typu system ingeruje w elektronikę bankomatu i w jego oprogramowanie. Ataki mają na celu kradzież danych autoryzacyjnych, które później są wykorzystywane do zabierania pieniędzy z kont.

Patrząc na pułapki, jakie czyhają na użytkowników bankomatów, widać jak ważne jest informowanie wszystkich korzystających z ich usług o możliwych zagrożeniach. Nie używaj zatem bankomatów, które wydają Ci się choć trochę podejrzane. Zgłoś swoje wątpliwości bankowi, który obsługuje dane urządzenie. Uchronisz przed oszustwem nie tylko siebie, ale także innych.

Bankomat ma już ponad 40 lat. W tym czasie stał się narzędziem niezbędnym w bankowości. Choć urządzenie to funkcjonuje w naszym kraju znacznie krócej, to trudno sobie wyobrazić współczesny bank bez bankomatów.

Więcej informacji na www.zrozumfinanse.pl