Większość z nas na co dzień posługuje się kartą płatniczą. Elektroniczny pieniądz to wygodny i szybki sposób płatności za produkty i usługi. Banki oferują wiele różnych rodzajów kart. Przeczytaj ten tekst, by w przyszłości wybrać tę, która będzie najlepiej odpowiadała Twoim potrzebom.
Karty debetowe
Najbardziej popularnymi kartami płatniczymi w Polsce są karty debetowe, wydawane po założeniu konta bankowego. Karty te są płaskie, wykonane z masy plastycznej, na odwrocie powinien znajdować się nasz podpis, identyczny z podpisem złożonym na umowie o otwarcie rachunku w banku. Niektóre banki wydają karty bezpłatnie, inne – wyznaczają jednorazową opłatę. Kartą debetową możesz płacić w sklepach, restauracjach, kinach, kasach dworcowych – we wszystkich punktach zaopatrzonych w terminale. Urządzenia te są elektronicznymi czytnikami kart płatniczych. Kwota transakcji jest odliczana od rachunku bankowego po tym, jak terminal nawiąże połączenie z bankiem i sprawdzi stan rachunku, a posiadacz karty wprowadzi właściwy numer PIN. System komputerowy banku musi wyrazić zgodę na transakcję. Dokonanie takiej operacji jest możliwe wówczas, gdy na koncie znajduje się odpowiednia ilość środków finansowych.
Istnieje możliwość ustalenia sumy debetu na karcie. Wówczas można płacić kartą do momentu wykorzystania linii debetowej. Po zasileniu konta bankowego, w pierwszej kolejności zostanie pokryty debet. Niektóre banki oferują możliwość ustalenia dziennego, miesięcznego lub rocznego limitu wydatków. Wtedy, niezależnie od sumy pieniędzy posiadanych na koncie, można wydać tylko ściśle określoną kwotę. Korzystając z karty debetowej, można wypłacać pieniądze z bankomatu zarówno w kraju jak i za granicą. Korzystając z bankomatów należących do sieci Twojego banku, najczęściej nie płacisz prowizji od wypłaty. Wyciągając środki z bankomatów innych instytucji lub za granicą zazwyczaj pobierana jest prowizja. Zalecamy zapoznanie się z warunkami korzystania z karty, by mieć pełną wiedzę na temat wszelkich opłat i prowizji.
Jeżeli zgubisz kartę lub zostanie Ci ona skradziona, powinieneś ją zastrzec, dzwoniąc do banku, by nie została wykorzystana przez osoby niepowołane. Karty debetowe cieszą się ogromną popularnością dlatego, że są bezpieczne, zarówno dla banku (który autoryzuje transakcje bezgotówkowe i gotówkowe) jak i dla właściciela.
Karty kredytowe
Pierwsze karty kredytowe pojawiły się w Polsce pod koniec lat 90. Zostały wprowadzone przez Citibank. Obecnie w portfelach Polaków znajduje się ich około 10 milionów (dane NBP). Do popularności kart kredytowych przyczynił się boom gospodarczy i zakupy dokonywane drogą elektroniczną. Karty kredytowe (wypukłe) umożliwiają dokonywanie płatności w Internecie. Takiej funkcjonalności nie mają karty debetowe.
Charakterystyczną cechą karty kredytowej jest to, że jej właściciel nie musi mieć konta w banku wydającym taką kartę. To rozwiązanie daje możliwość posiadania nawet kilku kart kredytowych jednocześnie. O jej przyznanie możesz się starać, gdy masz odpowiednio wysokie dochody. Bank zaproponuje Ci określony limit na karcie, sprawdzając Twoją zdolność do spłaty zadłużenia podobnie, jakbyś brał zwykłą pożyczkę.
Jakie możliwości daje karta kredytowa? Czyli, jakie odniesiesz korzyści?
- Operacje bezgotówkowe – Za pomocą karty kredytowej można płacić za zakupy w sklepach, posiłki w restauracjach czy noclegi w hotelach. Karta umożliwia także zakup przez Internet (np. biletów na koncerty, produktów spożywczych, sprzętu RTV, książek, itp.)
- Zaciągnięcie kredytu – Karta kredytowa jest formą kredytu. Każdy bank indywidualne ustala wysokość oprocentowania oraz opłaty rocznej za posiadanie karty. Z takiej karty można korzystać do ustalonego limitu. Właściciel karty musi regularnie rozliczać się z transakcji dokonanych przy użyciu tej karty. Spłata zaciągniętego kredytu w wyznaczonym przez bank okresie (zazwyczaj jest to 50 – 54 dni) powoduje nienaliczanie lub anulowanie odsetek.
- Korzystanie z rabatów u partnerów banku – banki chcąc zachęcić do korzystania ze swoich usług, oferują stałym klientom szereg dodatkowych korzyści. Dzięki współpracy tych instytucji z na przykład hotelami, restauracjami czy sieciami sklepów, właścicielowi karty danego banku przysługują rabaty przyznawane przez partnerów tego banku. Korzystając z takich rabatów można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie.
- Rozłożenie na raty płatności dokonywanych kartą – Jest to bardzo przydatna funkcja. Banki stają się coraz bardziej uatrakcyjniać oferowane przez siebie karty kredytowe. Jedną z dodatkowych usług jest możliwość ratalnej spłaty zadłużenia na karcie.
Aby skorzystać z ratalnego systemu spłat, trzeba dokonać zakupu kartą na większą sumę (np. powyżej 300 zł). W ciągu dwóch lub trzech dni od dokonania zakupu klient musi skontaktować się z bankiem i zgłosić chęć skorzystania z kredytu ratalnego. Właściciel karty decyduje też na ile rat chce rozłożyć dokonany zakup (od 3 do nawet 36 rat). Bank informuje jednocześnie o wysokości miesięcznej raty. Jeśli jesteś zainteresowany taką możliwością, sprawdź, czy znajduje się ona w ofercie banku, w którym masz kartę kredytową. Dzięki zastąpieniu zwykłego kredytu kredytem ratalnym, banki mogą zaoferować klientom niższe oprocentowanie. –Dzieje się tak, ponieważ ten typ kredytu niesie mniejsze ryzyko dla banku oraz daje mu większą kontrolę nad procesem spłaty. Banki umożliwiają rozłożenie na raty zarówno transakcji bezgotówkowych, np. zakupy w sklepach, jak i transakcji gotówkowych. - Zwrot części kwoty zapłaconej kartą, czyli tzw. moneyback – Moneyback jest znany na świecie od wielu lat, do Polski dotarł stosunkowo niedawno. Dla użytkowników aktywnie korzystających z kart jest to dodatkowy bonus. Banki wprowadzając usługę moneyback, chcą zachęcić klientów do częstszych płatności. Usługa ta polega na tym, że bank zwraca klientowi pewną część kwoty, która została wydana przy użyciu karty. Zazwyczaj zwrot ten wynosi 1 procent wartości zakupów.
Karty wirtualne
Nowym rodzajem kart są karty wirtualne. Może nabyć je każdy właściciel konta. Banki nie określają limitu zarobków, czy minimalnych wpłat na konto. Zazwyczaj, karty te, nie mają postaci kart plastikowych. Banki wydają klientowi kopertę z papierowym wydrukiem, zawierającym dane dokumentu: numer, datę ważności, imię i nazwisko właściciela. Karta wirtualna może być wykorzystana do transakcji typu e-commerce oraz MO/TO (ang. Mail Order and Telephone Order – zamówienia składane drogą pocztową lub telefoniczną). Kartą wirtualną – podobnie jak kredytową – można płacić w sklepach internetowych oraz realizować zamówienia złożone przez telefon. Zazwyczaj wydawane są w celu dokonania jednego zakupu. Tą kartą nie zapłacimy w tradycyjnym sklepie. Nie wybierzemy też przy jej użyciu pieniędzy z bankomatu. Właściciel karty może mieć wpływ na maksymalną kwotę transakcji, ustalając limit lub wpłacając na nią odpowiednią kwotę.
Podsumowanie
Rynek kart płatniczych rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie. Przestały być one elitarnym produktem bankowym, jak miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Oferują je prawie wszystkie banki, a konkurencja sprawia, że warunki, na jakich możesz korzystać ze związanymi z nimi usługami są coraz bardziej atrakcyjne.
Więcej informacji na www.zrozumfinanse.pl