Z raportu Intrum European Consumer Payment 2018 wynika, że 4/10 Europejczyków nie oszczędza regularnie pieniędzy każdego miesiąca. Najgorsze wyniki odnotowano w przypadku konsumentów z Łotwy i Grecji – tam aż blisko 60 proc. ankietowanych mieszkańców nie odkłada gotówki. Polacy na tle innych narodowości europejskich nie wypadają źle – 64 proc. deklaruje, że regularnie powiększa swoje oszczędności.
Dzisiaj – 31 października – obchodzimy Światowy Dzień Oszczędzania. Święto to ustanowione zostało jeszcze przed II wojną światową. Od 2008 roku wokół tej daty Fundacja Think! wspólnie z Fundacją Kronenberga, dzięki finansowaniu Citi Foundation, organizuje działania edukacyjne w ramach programu Tydzień dla Oszczędzania, które zwiększają świadomość młodych Polaków w zakresie racjonalnego gospodarowania domowymi budżetami.
58 proc. ankietowanych z Łotwy i 57 proc. respondentów z Grecji przyznaje się, że nie odkłada pieniędzy. Ale odsetek osób, które tego nie robią, jest również wysoki w Finlandii (50 proc.), we Włoszech (46 proc.), w Danii i na Litwie (po ok. 45 proc.). W tej kwestii inne państwa mogą brać przykład z Polski – ponad 6 na 10 osób w naszym kraju regularnie oszczędza.
„Nie możemy przewidzieć przyszłości i dlatego zawsze rozsądnym rozwiązaniem jest oszczędzać pieniądze, gdy tylko możemy sobie na to pozwolić. To daje poczucie bezpieczeństwa i pomaga stworzyć wyjście awaryjne w przypadku kryzysowej sytuacji finansowej” – mówi Anna Fall z Grupy Intrum.
Gdy przeanalizuje się różne grupy wiekowe, okazuje się, że Millenialsi (osoby pomiędzy 25 a 34 rokiem życia) oszczędzają najwięcej; prawie 7 na 10 osób (68 proc.) z tej grupy odkłada pieniądze każdego miesiąca, w przeciwieństwie do seniorów po 65. roku życia (55 proc.). Nie jest to zaskakujące, ponieważ dwudziestolatkowie czy osoby po 30. roku życia gromadzą gotówkę, by się ustatkować i zapewnić sobie bezpieczną przyszłość finansową, a u seniorów podobna potrzeba jest już mniejsza. 65 proc. rodziców przyznało, że oszczędza pieniądze każdego miesiąca, do czego skłonnych jest 57 proc. osób, które dzieci nie posiadają.
Dla tych osób, które powiększają swoje oszczędności każdego miesiąca, największą motywacją jest odkładanie gotówki na nieprzewidziane wydatki – postępuje w ten sposób 67 proc. respondentów z Europy, którzy przyznają się do oszczędzania (w Polsce 62 proc.).
Wśród innych powodów znalazła się chęć podróżowania (40 proc.), oszczędzanie na późniejsze lata życia (25 proc.), dla dzieci i wnuków (22 proc.), obawa przed utratą pracy lub innego źródła dochodów.
Europejski Raport Płatności Konsumenckich pokazuje również, że wśród tych osób, które są skłonne do oszczędzania, najpopularniejszym sposobem odkładania pieniędzy są konta oszczędnościowe. Odpowiedziało w ten sposób 58 proc. respondentów. Fundusze, akcje i udziały są również popularnym wyborem, zaś 22 proc. oszczędza gotówkę.
O badaniu
Europejski Raport Płatności Konsumenckich grupy Intrum oparty jest na badaniu przeprowadzonym jednocześnie w 24 krajach europejskich we wrześniu 2018 r. Wzięło w nim udział 24 098 respondentów. Celem raportu jest uzyskanie obrazu codziennego życia konsumentów, ich wydatków oraz zdolności zarządzania domowym budżetem w ujęciu miesięcznym.
(Źródło: Lightscape, opr. własne)