fot. Fotolia
Konto bankowe – bezpieczeństwo i wygoda

Posiadanie konta w banku to w dzisiejszych czasach dla wielu osób po prostu oczywistość. Usługi, do jakich dostęp uzyskuje się przez konto bankowe, są bardzo przydatne i wygodne, ułatwiają one załatwianie zarówno wielu zwykłych spraw codziennych jak i takich, z którymi musimy się zmierzać trochę rzadziej.

Konto bankowe to bezpieczeństwo naszych pieniędzy. Zamiast przechowywać gotówkę gdzieś w domu w schowku, pod dywanem czy w pościeli, lepiej złożyć ją w banku. Tam jest znacznie bezpieczniejsza. Co prawda od czasu do czasu słyszy się o napadach na oddziały banków i kradzieżach pieniędzy, to jednak potem zwykle sprawcy są ujmowani, a poza tym nie ma to najmniejszego wpływu na nasze środki zdeponowane w banku. Bank musi je nam oddać, nawet jeśli włamano się do jednego z jego oddziałów. Jedynym zagrożeniem jest bankructwo banku, ale na taką okoliczność nasze pieniądze są ubezpieczone w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. BFG zwróci nam kwotę do równowartości 50 tysięcy euro w razie bankructwa banku.

Nasze pieniądze w banku są nie tylko bezpieczniejsze, ale także dostęp do nich jest łatwiejszy, niż gdyby leżały w domu. Do kont bankowych wydawane są karty płatnicze, dzięki którym możemy zapłacić naszymi pieniędzmi „z banku” praktycznie w każdym miejscu i czasie, bez konieczności noszenia pieniędzy ze sobą czy wracania do domu po gotówkę zawsze, gdy chcemy zrobić zakupy. Wystarczy pamiętać PIN do karty. Jeśli sklep nie akceptuje kart płatniczych, wówczas można pobrać gotówkę z bankomatu, których jest na ulicach naszych miast coraz więcej.

Obecnie praktycznie wszystkie banki oferują dostęp do konta przez Internet czy przez telefon komórkowy. Jest to kolejne duże ułatwienie, dzięki któremu kontem można zarządzać z domu, bez potrzeby chodzenia do oddziału banku. Często przelewy dokonywane za pośrednictwem Internetu są bezpłatne. Pozwala to zaoszczędzić na kosztach transakcyjnych przy comiesięcznych opłatach za prąd, gaz, wodę czy telefon. Opłacając np. 5 rachunków miesięcznie na poczcie czy w agencji finansowej ponosimy ok. 10-15 zł kosztów za dokonanie wpłaty. Wykorzystanie przelewów Internetowych eliminuje te koszty.

Banki oferują także dodatkowe usługi płatnicze. Można np. ustawić zlecenie stałe, czyli zlecić bankowi np. comiesięczne opłacanie z naszego konta czynszu za mieszkanie. Wtedy nie musimy się kłopotać pamiętaniem o terminach płatności. Można również wyrazić zgodę na obciążanie rachunku, np. przez firmę telekomunikacyjną. Wówczas płatności za telefon załatwi za nas bank, z którym wcześniej skontaktuje się telekom. My jedynie dostaniemy informację o dacie i wysokości płatności. Zawsze mamy możliwość wycofania tej płatności, jeśli coś się nie zgadza na fakturze.

Posiadacze konta mają ułatwiony dostęp i lepsze ceny innych produktów bankowych. Na przykład oprocentowanie kredytów może być niższe niż dla osób „z zewnątrz”, a ich zaciągnięcie będzie wymagać mniej „papierków” i formalności. Oferta depozytowa dla klientów banku jest również często bardziej atrakcyjna. Wreszcie w niektórych bankach konta bieżące są oprocentowane, co pozwala dodatkowo zarabiać na odsetkach.

Banki walcząc o klienta, oferują także wiele innych dodatkowych usług i atrakcji. Decydując, w którym banku założyć konto, należy wziąć je wszystkie pod uwagę i na spokojnie dokonać kalkulacji, co nam się najbardziej opłaca.

Więcej informacji na www.zrozumfinanse.pl