fot. Fotolia
Konto przez Internet
Obecnie prawie każdy bank oferuje swoim klientom bardzo popularną ostatnio usługę, jaką jest bankowość elektroniczna. Korzystając z Internetu możesz dzisiaj zarządzać własnym kontem, założyć lokatę, a nawet ubiegać się o kredyt. Jest to z pewnością ogromna oszczędność czasu. Przeczytaj więcej o zaletach bankowości internetowej.

Niższe koszty obsługi

Konto internetowe jest przede wszystkim znacznie tańsze niż tradycyjne konto i to jest jego podstawowa zaleta. Prowadzenie rachunku internetowego kosztuje często symboliczną złotówkę, a coraz częściej jest darmowe. W niektórych bankach nie musimy również płacić za wykonywanie przelewów i wydanie karty płatniczej czy kredytowej. Tymczasem wykonanie przelewu przez telefon lub bezpośrednio w oddziale banku może kosztować nawet do 10 zł!

Stały dostęp do konta

Kolejną zaletą konta internetowego jest to, że mamy do niego dostęp non-stop. Wystarczy komputer z dostępem do Internetu i możemy sprawdzić stan konta, wykonać przelew czy założyć lokatę. I to niezależnie od tego, czy jesteśmy akurat w domu czy na urlopie w ciepłych krajach. Pamiętajmy tylko, aby korzystać z komputerów odpowiednio zabezpieczonych oprogramowaniem antywirusowym. Unikaj zatem dokonywania przelewów, sprawdzania stanu konta czy innych czynności związanych z posiadaniem rachunku online, w kafejkach internetowych czy na komputerach dostępnych szerszemu gronu osób.

Możliwość dostępu do konta w dowolnym momencie sprawia też, że mamy stały ogląd swojej sytuacji finansowej, i to bez konieczności magazynowania ogromnych stert papierowych wyciągów. Nie musimy też stale pamiętać o ważnych terminach związanych z kontem, np. dacie końca lokaty, bo w każdej chwili możemy to sprawdzić przez Internet. Ponadto, prowadząc tradycyjne konto, każda operacja wymagałaby od nas udania się do banku lub na pocztę, stania w kolejce oraz wypełnienia odpowiednich druków i formularzy. Przy obsłudze zwykłego konta, oprócz rzeczywistych kosztów, wyższe są także tzw. koszty transakcyjne, czyli koszty, które ponosimy dokonując jakichkolwiek transakcji. W przypadku wykonywania przelewu w placówce banku jest to, np. cena biletu komunikacji miejskiej czy benzyny, którą spaliliśmy dojeżdżając do oddziału, lub też nasz czas spędzony w kolejce. 

Bezpieczeństwo konta

Wielu sceptyków uważa, że wszelkie operacje finansowe wykonywane za pośrednictwem Internetu, w tym prowadzenie konta, nie są wystarczająco bezpieczne. Argumentują to tym, że praktycznie każdy ma dostęp do strony internetowej banku. Należy jednak pamiętać, że wszystkie działania podejmowane w ramach bankowości elektronicznej chronione są hasłem, czyli ciągiem liter i cyfr, znanych tylko właścicielowi konta. Właśnie to hasło sprawia, że dostęp do naszych danych jest niemożliwy dla niepowołanych osób. Musimy jednak pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa: hasło nie może być zbyt proste lub oczywiste (np. imię naszego psa czy data urodzenia) oraz nikomu nie powinniśmy go udostępniać. Nie zapisuj hasła w telefonie, na kartce lub w komputerze. Pamiętajmy też, że obsługa banku nigdy nie będzie nas pytać o hasło! Jeśli otrzymasz taką prośbę w wiadomości mailowej możesz być pewny, że pochodzi ona od oszustów.

Dodatkowo każde konto on-line zabezpieczone jest kodami jednorazowymi, które musimy podawać w momencie wykonywania większości operacji. Bank dostarczy je nam na specjalnej liście, przez SMS, bądź też będą one generowane przez token, specjalne urządzenie kryptograficzne, które dostaniemy zakładając konto.

Podsumowując, korzystanie z konta w Internecie ma bardzo wiele zalet: jest ono tańsze i wygodniejsze, a jedyne niebezpieczeństwo może się pojawić tylko i wyłącznie wtedy, gdy sami nie zachowamy podstawowych środków ostrożności.

Więcej informacji na www.zrozumfinanse.pl