fot. Fotolia
Hurtem taniej

Nie od dziś wiadomo, że hurtownicy płacą taniej. Producentom opłaca się obniżenie jednostkowych cen w przypadku dużych zamówień, między innymi dlatego, że nie muszą ponosić kosztów związanych ze sprzedażą pojedynczych sztuk towaru (koszty obsługi klienta, ekspozycji towaru, magazynowania, transportu do punktów sprzedaży). Dodatkowo pieniądze pozostają „zamrożone” w towarze przez krótszy czas, co zmniejsza koszty finansowania. Dobrym pomysłem ulżenia domowemu budżetowi jest zatem kupowanie w hurtowniach albo  bezpośrednio u producenta zamiast np. w galeriach handlowych.

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. O ile można sobie wyobrazić zakup papieru toaletowego albo ziemniaków na zimę w ilościach „hurtowych”, o tyle zakup jogurtu albo obiadu w restauracji po hurtowych cenach wydaje się raczej niewykonalny.

A jednak okazuje się, że można coś z tym zrobić. Nie tylko my chcemy kupować taniej, inni ludzie również. Wystarczy zatem „dogadać” się z potencjalnymi nabywcami towarów, na których i nam zależy, zebrać od nich zamówienia i mając w ręku jedno duże zamówienie zacząć negocjować z producentami.

Na tym pomyśle swe działanie opierają portale internetowe organizujące zakupy grupowe. Warto się nimi zainteresować, bo pozwalają sporo zaoszczędzić. Portale te negocjują atrakcyjne obniżki cen z dostawcami towarów i usług, którzy godzą się sprzedać większą ilość po obniżonej cenie jednostkowej. Następnie wynegocjowana oferta jest ogłaszana w Internecie, a chętni do skorzystania z niej zgłaszają swój udział. Gdy popyt, czyli liczba kupujących jest odpowiednio wysoka, dochodzi do zrealizowania oferty, czyli zakupu po niskich, atrakcyjnych cenach. W praktyce wszystko odbywa się za pośrednictwem bonów honorowanych przez sprzedawców. Osoby zgłaszające się do grupowego zakupu dostają bony, którymi płacą za zakupy.

Obniżki cen mogą być znaczące. Przykładowo jedna z restauracji oferuje 50% zniżkę na zakup obiadu pod warunkiem, że znajdą się chętni na zakup 200 porcji. Hotel oferuje zniżki 60% przy zakupie 60 noclegów. Optyk obniża cenę o 30%, ale pod warunkiem, że przyjdzie 50 klientów. Słowem – opłaca się.

Innym sposobem na znalezienie dobrych cen jest wykorzystywanie internetowych porównywarek cen albo systemów aukcyjnych. Jeśli wiemy, co jest nam potrzebne, zamiast od razu iść do najbliższego sklepu, warto wpisać nazwę produktu do porównywarki by się przekonać, jakich cen się można spodziewać. Często się okazuje, że zakup przez Internet jest znacznie tańszy, nawet po uwzględnieniu kosztów dostawy.

Internet wydatnie poprawia dostęp do informacji o cenach i pozwala kupować taniej. Dotyczy to także organizowania „hurtowych zakupów”. Warto wykorzystać możliwości, jakie oferuje, by wydawać mniej.